havadurum

1,3 milyar kişi hipertansiyon ile yaşamını sürdürüyor

Türkiye'de yapılan çalışmalara göre, hipertansiyonun yaygınlığının arttığına dikkat çeken Semiz, ülkemizde gerçekleşen ölümlerin önemli bir kısmının hipertansiyon kaynaklı olduğunu belirtti.

1228

Hipertansiyon; inme, kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek hasarı gibi ölümcül durumlara yol açması nedeniyle dünya genelindeki hastalık ve ölümlerin en önde gelen risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Bu etkinlik kapsamında Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde ana giriş kapısında 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla stant açılarak halk bilgilendirmesi yapıldı. Hipertansiyon hastalığı ile ilgili açıklama yapan Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcımız Dahiliye Uzmanı Dr. Hüseyin Semiz “Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu çalışmalara göre dünya genelinde 1,3 milyar kişi hipertansiyon ile yaşamını sürdürmekte olup her yıl 30-70 yaş arasındaki yaklaşık 11 milyon kişi hipertansiyon nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde, 2023 yılında yapılan bir çalışmada 15 yaş üzerindeki nüfustaki hipertansiyon sıklığının %18,3 olduğu ve sıklığın yaşla birlikte arttığı belirlenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan 2022 yılı ölüm ve ölüm nedeni istatistiklerine göre de ülkemizde gerçekleşen ölümlerin %3,5’inden hipertansiyon sorumludur. Vakaların %95’inde hipertansiyona yol açan asıl neden tam olarak belirlenememiş olmakla birlikte altta yatan en sık nedenler arasında yüksek tuz ve yağ tüketimi, meyve ve sebzeden fakir diyet, aşırı kilo ya da obezite, yetersiz fiziksel aktivite, zararlı alkol kullanımı, tütün ve tütün ürünleri tüketimi ile stresin yer aldığı gösterilmiş; olumlu yaşam tarzı değişikliklerini içeren birincil koruma yönteminin hipertansiyondan kaynaklanan ilave hastalık ve ölümleri önlemede etkili olduğu ortaya konulmuştur” dedi.

“Hipertansiyon farkındalığı, ne yazık ki istenilen düzeyde değil”

Son yapılan araştırmalar, hipertansiyon farkındalığının istenilen düzeyde olmadığını dikkat çeken Semiz; “Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına ve ölümcül sonuçlarına rağmen toplumumuzun hipertansiyon farkındalığı, ne yazık ki istenilen düzeyde değildir. Yapılan güncel çalışmalar; erişilebilir ve kapsamlı sağlık hizmet sunumunun gerçekleştirildiği ülkemizde, nüfusumuzun %16,7’sinin şu ana kadar kan basıncını hiç ölçtürmediğini; daha önce hipertansiyon tanısı almış olanların %21,8’inin ise hipertansiyon tedavisi almadığını ortaya koymuştur. Çarpıcı tespitlerden biri de tedavi alan beş hastadan birinin ilaçlarını düzenli almadığıdır” şeklinde kaydetti.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş